Finalists for the 2012 Entrepreneur of the Year

  • Mark Brunton (Illumarine, LLC)
  • Blane Warrene (Arkovi Social Media Archiving)
  • Michael Mark (ED MAP)
  • Francesca Hartop (Yost Engineering Inc.) -- Winner
  • John C. O’Maley (Illumarine, LLC)
  • Joseph D. Kittle Jr. (Molecular Technologies Laboratories)
  • Kyle Perkins (Lightborne Lore)
  • Patrick Clark (Meridios, Ltd.)
  • Richard Rodman (530Funds LLC)
  • Sean Jones (QuickLoadz)
  • Steve Davis (Off the Grid Metal Fabrication)
  • Timothy L. Matheney & Justin M. Thompson (T&M Tactical, LLC)
  • Todd Hawkins (Tesla NanoCoatings Inc.)
  • William R. Wilson (Apex Sports LLC)

Finalists for Green Innovation

  • Dave Bayless, Ben Stuart and Jesus Pagan (ECO2Capture, Inc.)
  • Brett Bringardner (Corvus Recycling LLC/Libriloop)
  • Gerardine G. Botte (Ohio University)
  • Michelle and Geoff Greenfield (Third Sun Solar) -- Winner
  • Roger Wilkens (Center for the Creation of Cooperation)
  • Todd Hawkins (Tesla NanoCoating Inc.)
  • William T. Beale (Beale Innovations)

Finalists for Social Innovation

  • Jeffrey J. DiGiovanni (Sanuthera, Inc.)
  • Carol Kuhre (Rural Action)
  • Brad Mitchell (Ohio Appalachian Collaborative) -- Winner
  • Kyle O’Keefe (Appalachia Ohio Zero Waste Initiative)
  • Steve Mokris (Kosada)

Finalists for Outstanding Women in Innovation

  • Gerardine G. Botte (Ohio University)
  • Francesca Hartop (Yost Engineering Inc.)
  • Kelly D. McCall (Ohio University) -- Winner
  • Michelle Greenfield (Third Sun Solar)
  • Sara King Marrs (Athens County Economic Development Council (Business Remixed)

Finalists for Outstanding Innovation – Faculty

  • Dave Bayless, Ben Stuart and Jesus Pagan
  • Brooke Hallowell
  • Darlene E. Berryman
  • Don Flournoy
  • Frank L. Schwartz
  • Gerardine G. Botte
  • Guy Riefler and Hao Chen
  • Jason Trembly -- Winner
  • Jeffrey J. DiGiovanni
  • Jianchao (Jim) Zhu
  • John Bowditch
  • Joseph D. Kittle Jr.
  • Sang-Soo Kim

Finalists for Outstanding Innovation – Student

  • Samuel Bockoven (Atlas Language-Learning Innovations)
  • Brandon Logan (Cremedia Productions, LLC.)
  • Chad Mourning (Affine Technologies)
  • Huiwen Cheng (Ohio University) -- Winner
  • Lingying Tong (Ohio University)
  • Scott Nykl (Affine Technologies)
  • Sicong Li (Initio Creative LLC)
© 2013 Ohio University - All rights reserved.